Бившият ръководител в Левски, БФС и Локомотив Пловдив Павел Колев беше гост в предаването „Арена спорт“ по БНТ. Колев коментира актуалната ситуация при „сините“ и „смърфовете“ и изрази мнение, че генералният спонсор на Левски буквално е спасил клуба преди 4 години.
„Познавам се с Лъчезар Петров от доста време, тяхната компания подаде ръка на Левски в тежък момент в разгара на пандемията през 2020 г., Левски на практика беше без ръководство тогава. Нито един левскар няма да забрави това, което се случи тогава. Без тази помощ сега нямаше да има какво да коментираме“, коментира Колев.
„Харесва ми как стоят нещата в Левски в момента. Бяха загърбени доста от сериозните проблеми от последните години. Естествено, в ДНК-то на Левски е да се бори за трофеи. Много е важно и да бъде решен проблемът със стадиона“, добави още Колев.
Бившият ръководител в синия клуб сподели, че заради честите пътувания в чужбина не може да следи редовно отблизо първенството на България по футбол.
„Гледам мачове, когато имам възможност. Виждам, че в Левски има опит за изграждане на един сравнително нов отбор и нов треньор. Тези процеси са бавни и изискват време, каквото в Левски и ЦСКА няма. Поне в сравнение с вечния съперник нещата на Герена стоят по-добре“, каза Колев.
След това Колев коментира и случващото се в друг негов бивш клуб – Локомотив Пловдив.
„Трудно е да коментирам, защото не съм в кухнята. Знам как е изграден и как работи този клуб, за съжаление е доста далеч от това, което трябва да представлява един професионален клуб в момента. Проблемът не е в модела Бащица, по-скоро в това, че професионалните клубове в България нямат идея как да изградят модел, който да генерира приходи. Стадионът е много важна част, кой го притежава и стопанисва, ако футболният клуб не е собственик, както е масово в България. Каква е фенската маса и т. нат. Локомотив в това отношение има много да работи. В момента клубът е изправен в борба за оцеляване“, анализира Колев.
Бившият ръководител в Левски и Локомотив сподели мнение и как да бъде взаимстван модела от западна Европа.
„Най-близо е Лудогорец, това е повече от очевадно. Изграден клуб, който може да се нарече спокойно клуб от средна европейска величина. Всяка година са в групите на европейските клубни турнири, а това е показателно. Най-големият проблем е липсата на яснота как да бъде изграден устойчив модел, от който клубовете да се самоиздържат. От там идва и модела Бащица. Това не може да продължава вечно, хората се отказват в един момент и клубовете са изправени пред угрозата да изчезнат“, коментира Колев.
Колев е категоричен, че родните отбори не се възползват максимално от Фонда за солидарност на УЕФА.
„Фондът за солидарност е основното, той съществува от много години. От септември 2023 г. УЕФА реши да го увеличи от 4 на 7 %, тези пари стават много важни, но трябва да се промени тотално механизма, по който се разпределят от федерациите. Основната цел на тези средства е те да бъдат инвестирани в детско-юношеския футбол. Изисква се инфраструктура, пътят, по който един талант ще стигне до първия отбор на даден клуб. В България голяма част от тези средства се дават и на аматьорския футбол. Занижен е контролът. Идеята на този фонд е да се подпомага пътят на един млад футболист от първите нива на школата до представителния отбор“, каза Колев.