На Богоявление калоферци влязоха в ледените води на река Тунджа и "спасиха" кръста. По традиция кръстът в града на Ботев се дава на най-малкия участник в мъжкото хоро, съобщи бТВ.
След като цяла нощ участниците в традиционното мъжко хоро "подгряваха", в 8 часа местните нагазиха във водите на Тунджа.
Вярва се, че всеки, влязъл в реката на Богоявление, ще бъде здрав през цялата година. Макар че водите не замръзнаха за 6 януари, те са достатъчно студени и отрезвяващи.
Мъжете играят хоро и пеят песента „Залюбила е Василка“, превърнала се в неофициален химн на Йордановден.
След като калоферци излязат от водата, в Тунджа могат да нагазят и гостите. И тази година в подбалканския град дойдоха хора от цяла България.
Малко преди 08:00 ч. ледът в реката беше разбит, и така започнаше традиционното шествие. Хората се втурнаха в студените води, за да извадят свещения кръст, който се хвърля в реката от свещеника, като вярванията гласят, че този, който го извади, ще бъде благословен през цялата година.
Кръстът беше спасен от един от младите мъже, а след това бе предаден на най-малкия участник в церемонията – 3-годишният Мирослав, който с вълнение и гордост го вдигна. Тази символична предаване на кръста е не само духовно, но и емоционално значимо за местната общност, като показва приемствеността на традициите и тяхната важност за съвременното общество.