Организацията на трафика в града и подобряването на качеството на градския транспорт обсъди кметът Костадин Димитров с управителя на транспортния консорциум Петко Ангелов и шофьори.
В залата присъстваха и шофьорите, наети от Узбекистан и Индия за обслужване наградските линии. Рейсове карат 30 узбекистанци и 20 индийци, защото проблемът с кадрите в бранша е голям. На срещата се коментира намерението на Община Пловдив да разкрие нови маршрути, както и автобусите да работят до полунощ.
Кметът Димитров посочи, че контролните органи извършват непрекъснато проверки, след проверките за климатици другата седмица автобусите ще бъдат проверевяни за валидаторите.
Основните изисквания за подобряване на градския транспорт включват стриктно спазване на графиците, задължително използване на климатици и правилно функциониране на системите за електронно таксуване, обясни кметът Димитров.
Градоначалникът акцентира върху необходимостта от културно отношение и взаимно уважение между служителите и пътниците за по-качествена услуга.
Така че моят апел е да имаме разбиране и съответно спазване на всички нормативни правила, за да може да съжителстваме по-добре. Ние не воюваме, нали. Досега имахме чувство, че шофьорите са от едната странаq пътниците са от другата и по някакъв начин ние по време на ежедневието си в работен режим воюваме един срещу друг. Не, напротив, ние гоним една и съща цел,обясни Димитров.
По думите му общината планира засилен контрол, обновяване на автопарка с електробуси и оптимизиране на маршрутната мрежа чрез актуализиран генерален план за движение.
Трябва да направим така, че Генералният план за движение да влезе колкото може по-скоро, за да може да бъдат съобразени новите пътища, които бяха изградени в Пловдив. Визирам булевард "Северен", "Модър-Царевец". Защо не и в ЖР "Тракия", булевард "Освобождение" от кметството, мебелна къща -там също има места, където няма автобуси. Така че имаме си задачи, гоним си ги и смятам, че точно с този диалог можем да постигаме по-качествен транспорт, което е нашата цел.
Крайната цел също така е градският транспорт в Пловдив да стане предпочитана алтернатива на личните автомобили чрез модернизация и по-високи стандарти на работа, категоричен е кметът.
Градският транспорт се обслужва от четири фирми, обединени в един консорциум,с управители Петко Ангелов и Татяна Златанова.