Унгарска компания иска да купи "Лукойл-Нефтохим" в Бургас.
"Златната" акция не ни дава право да определяме купувача и цена, но ни дава право да контролираме дали предприятието ще работи, какви инвестиции ще се правят, което е предостатъчно. Това, което България трябва да се подсигури е компанията да попада в ръце на хора, които могат да управляват и да внасят суров петрол. Ключовото за страната е рафинерията да работи", заяви бившият министър на енергетиката Росен Христов в "Денят ON AIR".
По думите му унгарската компания е опитна, под въпрос е само как смятат да организират доставки на суров петрол.
"По-добре да е унгарска собствеността, все пак е държава от Европейския съюз. От Унгария по-малко може да се очакват резки движения, отколкото от Русия, която вече демонстрира способността да използва енергийните ресурси като инструмент за влияние и изнудване. Трябва да бягаме от тази зависимост. В момента продължаваме да доставяме петрол с танкери от Черно море, което е руски петрол", допълни Христов за Bulgaria ON AIR.
Според него нямаме достъп до световните логистични пътища за доставка на суров петрол.
"КЗК при всички положения винаги прави анализ дали новият купувач, чрез придобиването на този актив, няма да получи прекалено голямо влияние на пазара. В случая на MOL те нямат други активи в България, така че КЗК няма да им създаде неприятности при придобиване на компанията. С тази "златна акция" можем да контролираме параметрите, които нас ни интересуват", поясни гостът.
Цените на петрола не трябва изкуствено да се държат прекалено ниски, категоричен е Христов.
"Договорът с "Боташ" няма проблеми. Сега и неговото стратегическо значение ще излезе наяве, тъй като Украйна отказва да продължи преноса на газ след 1 януари. Със сигурност Турция има интерес да работи с нас и то дългосрочно. Европа има интерес от този договор и от партньорството с Турция. Цените на петрола не трябва изкуствено да се държат прекалено ниски", коментира бившият министър на енергетиката.