Заради липсата на предупрежедение за допустимата дневна доза кайсиеви ядки 30 минути след консумация български гражданин едва не загубил живота си. За това разказва самият потърпевш пред онлайн платформата “Ние, потребителите”, за да предпази и други хора от подобна неприятна ситуация.
“Закупих 90 грама от ядките. Започнах да ги консумирам по пътя до вкъщи, около 10-15 минути, и после у дома. Започнах да усещам силно главоболие и изтръпналост в устата. Няколко минути по-късно почувствах жестоко сърцебиене, отпадналост най-вече в крайниците, зачестено дишане и чувство за загуба на съзнание. Усещах как умирам бавно и мъчително. Тялото ми започна да се тресе, плисках си студена вода, но нищо не действаше. Все така дишах трудно, учестено, сърцето ми имах чувството, че ще експлоадира, а мозъкът ми все по-трудно успявах да задържа в съзнание. Успях да проверя в интернет, че действително в ядките има цианид и при големи количества това води до фатален изход. Докато чаках да дойде екипът на спешна помощ, си казах – ако действително има цианид и цялото консумирано количество се приеме от организма ми, няма да имам никакъв шанс да оцелея. Затова провокирах насила повръщане.”, споделя потребителят.
Историята като по чудо завършва с добър край, въпреки премеждията, включително и при оказването на спешна медицинска помощ, за което гражданинът е подал жалба и до Министерство на здравеопазването. По думите му вече е започнало разследване от Българска агенция по безопасност на храните и ще започнат да поставят етикетиране какво е безопасното количество за консумация от подобни ядки. “Надявам се и с промените да се спасят човешки животи, защото ако беше някое дете, възрастен или такъв с придружаващи заболявания, нямаше да има шанс да оцелее. Тези, които не са знаели за тази опасност, бъдете предпазливи.”, казва още потърпевшият. Той вече е наел и адвокат за предявяване на иск за обезщетение във връзка с натравянето, в случай че компанията не приеме извънсъдебно споразумение.
Амигдалинът е естествено срещащо се вещество в кайсиевите ядки, присъстващо още и в семената на други плодове, като ябълки, череши, сливи праскови и др. Специалистите посочват, че в големи количества в тялото той се превръща в цианид, който е потенциално смъртоносен химикал. Поради тази причина се препоръчва консумация на не повече от 10 кайсиеви ядки дневно, а малки деца е по-добре изцяло да ги избягват, особено при вече установени алергии, добявят от “Ние, потребителите”.
“Впечатлена съм от това, че се появяват хора, които са решени докрай да отстояват правата си, на база потребителския си опит да отправят предупреждения към останалите за потенциални рискове и да бъдат двигател за промени, които да подобряват работата на институциите и действащите правила.”, коментира пред Дарик радио във връзка с казуса основателят на “Ние, потребителите” Габриела Руменова.