Вдигането на такса смет е студен душ в навечерието на Коледа за пловдивчани

Вдигането на такса смет е студен душ в навечерието на Коледа за пловдивчани

Новото начало в Пловдив стартира с новата такса за битови отпадъци и паркингите пред блоковете. Да вдигнеш таксата от 1,8 на 2,6 промила от данъчната оценка е студен душ в навечерието на Коледа и Нова година. Официално обяснението е нарастналите разходи за почистването на града. Това нищо не обяснява, защото са посочени избирателно някои данни които обслужват тезата на кмета.
Ще дам един пример - администрацията скромно премълчава, че в София ТБО е 1,6, а в Пловдив 2,6?!! Защо има разлика от 63% във вреда на пловдивчани при средна работна заплата в София над 3000 лева, а в Пловдив е под 2000 лв.?! Това е само един пример, но има още много:

1. Защо в София и Варна процента на рециклираните отпадъци е много по голям от този Пловдив? Това пряко влияе на разходите за обработка на битовите отпадъци.

2. Защо в Пловдив количеството на отпадъците на 1 жител/годишно е много по голямо от тези на околните общини ? Не може един пловдивчанин да произвежда два пъти повече отпадъци от същия жител в град като Асеновград. Колко са сигурни данните за измерване на отпадъците. Това пряко влияе на разходите за битови отпадъци.

3. Защо продължава да функционира сметището в Цалапица , след като отдавна трябваше да се рекултивира? Това води до допълнителни разходи за неговата подръжка.

4. Колко струва на общината един тон отпадъци събран и транспортиран до Шишманци и колко струва неговата обработка в Екологичния завод? Администрацията трябва да ни информира за тези разходи по елементи - труд, материали, гориво и т.н.

5. Защо вече над 15 години общината не е получила нито лев от работата на Екологичния завод, в който е инвестирала над 70 млн.лв. По проект от 100% преработени отпадъци трябва да се получат 40% вторичини суровини - метал, стъкло, пластмаси, хартия; 50% компост получен от преработка на биологични отпадъци и само 10% за депониране. Какви са реалните данни за печалбите на завода?

6. Колко квадратни метра обществени площи се почистват от ОП"Чистота" и колко пари се разходват за целта. Колко ни струва чистотата на един квадратен метър тротоари или градинки годишно?

Мога да продължа с въпросите, но разчитам, че този път общинските съветници ще си отворят "широко затворените очи" и ще си спомнят за клетвата която са положили.

Коментар на Александър Константинов,
бивш заместник-кмет на община Пловдив

Image