КАК ДА ЧЕТЕМ СТАТИСТИКИТЕ ЗА ВОТА

КАК  ДА  ЧЕТЕМ  СТАТИСТИКИТЕ ЗА  ВОТА

Когато общият резултат от изборите е ясен, идва ред на анализите - кои хора именно, от коя социална, възрастова и т.н. група са предпочели този или онзи и защо именно е станало това.
Но това, което виждаме в първите анализи (на демографията на вота - както най-често се пише) едва ли е полезно за читателя. Виждаме поредица от цифри, които нито са подредени, както трябва, нито т.нар. "изводи" очертават ясните тенденции и особености на вота. (А такива има.)
Например, виждаме в материала на Свободна Европа, че "Най-младите гласоподаватели - между 18 и 30 години, са предпочели ГЕРБ (21%) и ПП-ДБ (20%)". Също така от мъжете най-много са гласували за ГЕРБ, но и от жените също. Е, ами това са първите две партии и по общ резултат и няма защо да отбелязваме, че и сред мъжете или младите те са първи. Тук няма нищо особено, а трябва да се отбележи друго - че при ГЕРБ младите са 21% спрямо 26% средна подкрепа, тоест като цяло младите пропорционално не подкрепят съществено ГЕРБ. И обратно при ПП ДБ - там младите са също около 20%, но това е доста НАД СРЕДНИЯ резултат на коалицията (14%) -т.е., изводът е, че пропорционално дялът на младите тук е ПО-ГОЛЯМ отколкото средно за другите партии или конкретно за ГЕРБ. Обратно е положението при най-възрастните избиратели, над 60 г. - тук 30% са дали гласа си за ГЕРБ, докато за ПП ДБ са само 12 % (ползвани са данните на Алфа Рисърч за демографския профил на гласувалите), което потвърждава тенденцията младите да подкрепят по-скоро ПП ДБ, а най-възрастните - ГЕРБ.
По-нататък четем, че "Най-много избиратели с висше образование са гласували за ПП-ДБ - 27%, а ГЕРБ е втора с 26%. Най-малко висшисти са гласували за ДПС на Пеевски - 2%". Така е, но човек може да остане с впечатление, че висшистите подкрепят еднакво ПП ДБ и ГЕРБ, докато очевидният извод, който трябва да се направи, е че висшистите в ПП-ДБ са пропорционално 2 пъти НАД средния им резултат, при ГЕРБ отговарят на средния резултат, а при ДПС на Пеевски са 5-6 пъти ПО-МАЛКО от средния резултат - т.е., на практика ги няма.
И така нататък.
Затова си позволявам да постна една по-ясна и достатъчно опростена таблица, от която ясно изпъкват групите, които подкрепят с предимство една или друга партия, или, напротив - почти не я подкрепят. (За прегледност и по-лесно ориентиране на читателя, в таблицата са дадени данните само за основните партии.)

И така, като цяло: ПП-ДБ се открояват категорично демографски - електоратът е МЛАД, с ВИСШЕ образование, от столицата или областен град. ГЕРБ - по-възрастен, средно образование, областен и малък град. Близко до тях са Възраждане - възрастово равномерно представени, среднисти, областен град, българи. БСП - възрастни, основно/средно, от малки (и областни) градове. И двете ДПС-та си приличат по повечето показатели - основно образование, равномерно по възрасти, от селата. Но етнически имат отлика - АПС електоратът е турски, докато този на ДПС-НН - предимно ромски, после турски.

Интересно, че данните, които дава пък Галъп Интернешънъл Балкан, леко се различават от тези на Алфа рисърч. Но пък те са поместили и таблици за т.нар. "вертикален профил" на гласувалите, който е полезен при анализи.


От него виждаме, че:


- Типичният гласуващ за ПП-ДБ е висшист (над 70% от гласувалите), от София или областен град, относително млад българин, работещ. Много различен е типичният, средният "бесепар" - той е над 60-годишен, пенсионер, със средно или висше образование, от малък или областен град. Подкрепящият ГЕРБ типичен избирател е средна възраст, средно или висше образование, също като бесепаря от малък или областен град, работещ. Почти точно съвпада с този от ВЪЗРАЖДАНЕ, като той е преобладаващо от областен град и почти дублира подкрепящия ИТН. ДПС-Пеевски е със съвсем различен електорат - там виждаме роми или турци от селата, със средно и основно образование, работещи, а в ДПС-Доган - турци от селата, по-малко роми и повече пенсионери.

Николай Близнаков
социолог

Image