„Пловдивска област е готова за настъпването на зимата. Осигурено е почистването на пътищата и улиците, гарантирана е работата на здравните и учебните заведения, както и доставките на стоки и услуги в случай на усложнена обстановка“. Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева след като получи писмени доклади от всички общини, Областно пътно управление и ОД на МВР-Пловдив за предприетите от тях превантивни мерки за осигуряване нормалното функциониране на пътната инфраструктура, снабдяването и услугите за населението.
Общините имат създадена организация гарантиране на дейностите по почистване на вътрешната улична мрежа и общинските пътища и гарантират, че имат необходимите материали за обработка на пътната настилка и пешеходните участъци.
Общините Асеновград, Калояново, Карлово, Родопи, Лъки, Марица, Перущица, Първомай, Стамболийски и Хисаря имат сключени договори с изпълнители за зимно поддържане.
В Пловдив и Сопот предстои подписване на договори с изпълнители след проведени процедури. В община Брезово се подготвя за стартиране процедура за обществена поръчка, а в община Куклен вече е обявена.
В община Раковски процедурата по ЗОП е прекратена, тъй като не са постъпили оферти от фирми за снегопочистване и ще се предприеме директно възлагане. Община Съединение е предприела действия по пряко договаряне.
Общините Садово и Кричим нямат сключени договори и ще разчитат на собствена техника за снегопочистване.
Осигурена е работата на здравните и учебни заведения в случай на усложнена зимна обстановка, в т. ч. приоритетното придвижване на автомобили на Бърза помощ. Изготвени са списъци по населени места за настаняване на болни на хемодиализа, родилки и др. в болнични заведения преди началото на възникване на сложна обстановка.Областно пътно управление-Пловдив гарантира поддръжката и почистването на републиканските пътища на територията на областта. Чрез Агенция „Пътна инфраструктура е сключен договор с „Европейски пътища” АД Пловдив за пътищата I-ви, II-ри и III-ти клас. „Автомагистрали“ ЕАД София ще се грижи за участъка на АМ „Тракия” от км 106+427 до км 156+284. Двете фирми разполагат с необходимата техника и нужните количества техническа сол, пясък и химически материали, както и с дежурни екипи и специализирани машини за изтегляне на аварирали в снега автомобили. Специализираната техника се оборудва с гребла и е дислоцирана по опорните пунктове.
От доклада на ОДМВР-Пловдив става ясно, че към настоящия момент не са установени случаи за дублиране на една и съща транспортна техника, която да е ангажирана за поддържане едновременно на републикански и на общински улици и пътища. Продължават да се извършват проверки на наличната транспортна техника, за нейното техническо състояние и документация. Правят се проверки и за наличието на инертни материали и сол, декларирани от изпълнителите на зимното пътно поддържане.При настъпване на внезапни метеорологични промени и усложнена зимна обстановка е предвидено въвеждане на временна организация на движението, определяне на възможните места за спиране или пренасочване на движението, поставянето на необходимата пътна сигнализация, както и схемите за временна организация на движението по определените обходни маршрути, става ясно от още от доклада на ОДМВР-Пловдив. На пътноподдържащите фирми е разпоредено при необходимост да предприемат своевременно действия по монтиране на снегозащитни съоръжения на определените от ОПУ-Пловдив места, както и да базират специализирана техника за изтегляне на тежкотоварни автомобили в райони на планинските проходи.
„В случай на усложнена зимна обстановка, има готовност с моя заповед да бъде свикан Областният щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия“, коментира още проф. Янчева.