"Човек ако очаква изненада, това няма да е изненада. Гласуването в парламента става по линия на политическите семейства." Това заяви от Разлог премиерът Росен Желязков по темата с очакваната финална стъпка преди приемането на България в еврозоната.
Във вторник, 8 юли, предстои Европейският парламент да гласува окончателното приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. В същия ден предстои и окончателното решение на Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел, което ще определи финално и по какъв курс България ще премине от лев към евро.
Желязков обясни, че след гласуването в Европейския парламент във формат съвет на финансови министри ще вземе също решение, а след това предстои формалното подписване на три акта - решение, което е обвързано с датата на приемане и изменение на два регламента.
"За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България... Предстои работата, която е обвързана с този срок до ефективното въвеждане на еврото. Ще бъде въведено с фиксирания курс. Утре формалното решение ще бъде и затова, за да има яснота, че няма промени", заяви българският премиер, цитиран от БНТ.
По думите му спекуланти и в търговията, и в политиката се опитват да създават страхове и притеснения.
"Сроковете, които са свързани със Закона за въвеждане на еврото са ясни, 1 месец след датата на решението на Съвета започва двойното обозначаване на цените по отношение на всички стоки и услуги и това е задължително", допълни Желязков.
Той отново призова хората да не бързат сега да си обменят левовете в евро, като подчерта, че ще имат цяла година след 1 януари да го направят.
"И БНБ ще го прави безплатно", припомни премиерът, като подчерта, че и след 10 години ако някой има левове в дома си, все още ще може да ги замени за евро."Може да очаквате от началото на август месец една сериозна информационна кампания. Така са разписани сроковете, така прозрачно се харчи ресурсът. Политическият риск и презастраховането му идва от боравенето със страховете, че няма да бъде въведено еврото, а не от това, че ще бъде въведено. На това разчитат тези политически сили и техните аватари, за да превръщат процеса не в плавен, а в политически ангажиращ с очаквания, че ще дойде нова политическа криза. Правителството е взело оперативни мерки. Ние нямаме неестественото желание да изкривяваме пазара с прекален контрол, но никой не трябва да злоупотребява с монополно положение", допълни още министър-председателят.