Росен Христов: Проблемът с договора "Боташ" не е в самия него

Росен Христов: Проблемът с договора "Боташ" не е в самия него

Снимка: БГНЕС 


Проблемът е в приложението на договора с "Боташ". Това каза бившият енергиен министър Росен Христов след разпит в сградата на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), съобщава БТА.

Въпросът е защо договорът не се използва пълноценно. Една от вероятните причини е промяната в конюнктурата на пазара, към 2022 г. всички в Европа заявяваха, че трябва незабавно да се откажем от доставките на руски газ. В рамките на много кратко време - по-малко от година, цяла Европа трябваше да бъде 100 процента независима от доставките на руски газ и, като цяло, от руските енергийни източници. През времето това не само че не се случи, но и в момента доста уклончиво всички, които бяха много агресивни по това време и даваха твърди заявки, включително и ЕК, българските политици, всички сега отлагат това - в момента до 2027 г., а дотогава не се знае какво ще се случи. Това е коренната промяна в обстановката, това дава възможност руският газ да си върне част от пазарните позиции, съответно намалява търсенето на неруски газ и оттам и търсенето на инфраструктура, която да достави този газ, не само до България, но и до Централна и Източна Европа, където са съсредоточени държавите, които са силно зависими от руските доставки, коментира Христов.Той отново изтъкна, че проблемът с договора не е в самия него.

При подписването абсолютно всичко е спазено и той беше стратегически и все още е такъв, каза Христов. Отказът от руски газ не е отменен, той просто се отлага във времето. В цялата си история договорът най-вероятно ще се окаже изключително важен за България и финансово, и стратегически, смята Росен Христов. Това, което може да се направи към момента, е активни преговори в този транзитен период да се намалят евентуално плащания или да се заменят с нещо друго. В енергетиката е практика дългосрочни договори, когато се отклонят прекалено много от пазарните условия, да бъдат предоговаряни, въпреки че няма такива клаузи в тях. Винаги страните гледат дългосрочното сътрудничество и не гледат да максимизират някаква моментна печалба. Сигурен съм, че и турските колеги гледат по същия начин на България - като на един дългосрочен стратегически партньор. Те за нас също са важни, така че винаги можем да намерим общ език, трябва да се работи активно на базата на ясно показани промени в пазара, коментира още Росен Христов.

На разпита са били задавани въпроси, на които вече е отговарял и се надява да са успели да дадат повече детайли, за да може следствието да се придвижи по-бързо и делото да приключи. Той добави, че няма нова информация по случая.

В момента, в който моите права са нарушени по някакъв начин, търся защита по всички възможни източници, каза Христов в отговор на въпрос. Ако това се случи, ще предприемем необходимите действия, добави той. Христов каза, че днес е получил уверение, че няма политически контекст и това е процедура, която върви дълго време.

Искрено се надявам да е така и да приключи скоро с анализиране на всичката необходима информация от много хора като свидетели, добави Христов.

Тази акция стана, защото публичните коментари трябваше да приключат по някакъв начин и най-лесният начин беше да приключат с едно досъдебно производство, заяви адвокатът на Христов Людмил Рангелов. Според него няма как да се удовлетвори общественото мнение без такова разследване.

Рангелов не потвърди, че е намерена сума от 80 хил. евро в дома на Росен Христов.Логичният начин, по който трябва да приключи, е да се установи има ли виновни лица, следва ли да бъдат предадени на съд и именно сега следва да се докаже това, допълни още адвокатът.

Image