НАП ще става силова структура

НАП ще става силова структура

Снимка: БГНЕС 


Националната агенция по приходите (НАП) ще става силова структура. Нейните служители ще могат да претърсват офиси на фирмите, да изземват документи и да разпитват ревизираните лица. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които служебният кабинет е вкарал в преходните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2025 г., внесен в Народното събрание, съобщи в. "Сега". В момента подобни претърсвания и изземвания се допускат само със съдействие на органите на МВР, когато проверяваното лице откаже да осигури достъп или да предостави исканите книжа и информация.

С промените се разрешава това да се случва и при извършване на данъчни проверки и ревизии единствено със заповед на изпълнителния директор на НАП.

Новите правомощия на НАП, които финансовото министерство иска да въведе, вече предизвикват брожения в социалните мрежи. Мнозина съзират опасност данъчните да се превърнат в репресивен орган, който да наказва едни фирми за сметка на други близки до властта.Мотиви към промените в ДОПК също няма. Възможно е тази промяна да е свързана с планираното сливане на НАП и Агенция "Митници", при което ще продължи да съществува само НАП. И тъй като част от митническите инспектори имат разследващи функции, това вероятно ще се пренесе и към данъчните служители.

От реакцията в социалните мрежи е видно, че предприемачи се опасяват от данъчен произвол и риск да бъдат притискани, без да може да се защитят от злонамерени действия на данъчни инспектори и конкуренти.

Счетоводители пък обръщат внимание на новата мярка - НАП освен писмени обяснения по време на ревизии и проверки, ще може да иска и устни обяснения, което си е разпит. После каквото са чули данъчните инспектори ще опишат в протокол, който проверяваният трябва да подпише, без да има възможност да се посъветва с адвокат или счетоводител по сложната данъчна материя. И тъй като масово фирмите ползват услугите на външни счетоводители, е напълно възможно проверяваният предприемач да не е подготвен да отговаря и дори да не е наясно с много от данъчните закони и счетоводни изисквания. Ако пък откаже да отговаря, ще се смята, че не съдейства, от което за фирмата ще има негативни последици.

Image