Eлена Дариева: Извиненията и на Борисов, и на Йорданов са половинчати - те се извиняват за тона, но не и за казаното

Eлена Дариева: Извиненията и на Борисов, и на Йорданов са половинчати - те се извиняват за тона, но не и за казаното

Извиненията и на Бойко Борисов към журналистката Петя Владимирова, и на Тошко Йорданов към младите лекари са половинчати - те се извиняват за тона, но не и за казаното.

Това каза пред БНР Елена Дариева, управител на социологическа агенция "Насока".

"Арогантността превзема все по-голяма част от народните представители, за съжаление. Вече все по-трудно може да се посочи добър пример за етично отношение към политическите опоненти и правилно говорене. ... Виждаме една все по-нарастваща изнервеност и един все по-груб език, който си служи с метафори, често стигащи до дехуманизация - обиждат се един друг с епитети, които изключват приемането дори на чисто съдържателното човешко у опонента. ... Бойко Борисов е все по-краен в изказа си. Фактът, че не се осъзнава непоносимата арогантност, е изключително обезпокоителен", коментира тя.

Дариева определи исканията на младите лекари-специализанти като навременни и справедливи:

"В момента тяхната цел е да се постигне 5,39 лв. на час за нощен труд. А други големи съсловия - полицаи, служители от сектор "Сигурност" получиха големи увеличения на заплатите си, лесно постигнаха увеличение на заплатите си и служителите в Столичния градски транспорт. На този фон пренебрежителното отношение (на Тошко Йорданов към младите лекари - б.р.) няма как да не буди възмущение, а той е и председател на Комисията по култура в Народното събрание. Още по-възмутително е, че липсва реакция от страна на коалиционните партньори в управлението, от самата му партия - ИТН, а и от министъра на здравеопазването, който също е от ИТН".
Не само няма полза от вотове на недоверие, за които предварително е ясно, че няма да успеят, а има голяма загуба, която е за цялото общество, смята Дариева:

"По този начин се делегитимира един демократичен инструмент на опозицията за контрол върху управляващите. Защото целта на всеки вот на недоверие е да покаже, че има алтернатива, не просто да критикува. В това се къса драматично нишката, защото самите вносители на вота заявиха, че са наясно, че той няма да мине, т.е. самата му употреба е подменена".

В предаването "12+3" Елена Дариева коментира скандала в "Продължаваме промяната" и оставката на Кирил Петков, като посочи, че бързата му реакция не е позволила щетата да обхване по-голяма част от политическата формация ПП-ДБ, а остана изолирана само в ПП:

"Това е донякъде спасителен вариант за коалицията, защото, ако някой иска да се преориентира, се насочва към другите части на коалицията. Проблемът е разрешен в собствения електорат".
Щетата е особено видима на ниво Столична община, изтъкна тя:

"Постепенно вече петима районни кметове от ПП-ДБ са напуснали формацията и от 19 вече имат 14 от общо 24 на ниво столица. А и вече не са най-голямата група в СОС - имат вече само 12 общински съветници, ГЕРБ са с 14. Отделно е и нагнетеното напрежение от това, че всяко предложение на кмета Васил Терзиев се бламира от т.нар. икономическо мнозинство в СОС".

Image