Българите трябва да запомнят, че всичко се плаща - четирите години безвремие, правителствата на Радев, на „Продължаваме промяната“ и други доведоха до това, че сега с огромни трудности успяваме да се справим, коментира в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Поводът е темата на третия вот на недоверие, свързан с провал на правителството във фискалната политика, както и одобреното вчера от ЕК изменение в плана за възстановяване.
„Какво направи Асен Василев, освен да сменя шефовете на митниците“, попита Борисов. Той добави, че са подкрепяли неговите бюджети при „сглобката“, защото не е имало друг вариант, но и двете страни са отчели, че това е грешка.
На въпрос дали младите лекари ще получат исканото повишение, отговори: „Когато всички започнат да почиват в България, от техните такси ще се получат заплати за всички“. Борисов припомни, че от 1 юли пенсиите са индексирани по т. нар. швейцарското правило. „Ще дойде ред и на лекарите“, увери той.
„Темата днес са възнаградените усилия на Томислав Дончев и неговия екип и всички нас в парламента по Плана за възстановяване“, подчерта Бойко Борисов. Той изтъкна, че след четири години бездействие, в рамките на няколко месеца вицепремиерът не само е успял да предоговори плана, но и допълнително 800-900 млн. лв. „Благодарение и на Урсула фон дер Лайен и на Европейската комисия, каквото можеше спасихме“, добави Борисов.
„Одобреното вчера изменение на Плана за възстановяване е формулата за спасяване на националния план за възстановяване“, обясни вицепремиерът Томислав Дончев. През февруари Планът е бил заварен, по думите му, в катастрофално състояние, имало е реформи, някои от които не могат да бъдат изпълнени за няколко месеца като либерализация на пазара на ток за битовите потребители, инвестиции за над 1 млрд. „След четири години имаше проекти, по които нямаше обявена обществен поръчка, а крайният срок за изпълнение е 1 август догодина“, каза Томислав Дончев, цитиран от БТА.
„От вчера виждаме позицията на Европейската комисия, която одобри искането за изменение, оттук нататък до второ плащане остава само една стъпка – трябва да бъде одобрен още един закон от Народното събрание – за антикорупционната комисия“, поясни Дончев. „После следва много по-амбициозен дневен ред, тъй като плащанията по националния план са общо девет. Идеята е те да се окрупняват и да бъдат сведени до по-малък брой“, добави той.
Планът за тази година е да получим поне 1,5 млрд. евро допълнително от Европейската комисия, за да няма ликвидна криза, добави Томислав Дончев. Само за пет месеца сме разплатили близо 1,2 млрд. евро допълнително и са ни необходими пари да плащаме по проектите, разясни той. Сигналът към всички е да работят, защото крайният срок е след година и един месец, призова вицепремиерът. Той съобщи, че в средата на другата седмица идва делегация на Европейската комисия и тази тема ще бъде сред обсъжданите. Общата сума по плащанията, която трябва да достигнем, е около 12 млрд. лв., към момента сме получили 3 млрд. лв., отбеляза Дончев.
„Правилата за антикорупционната комисия, одобрени от Европейската комисия, бяха изпратени вчера от министъра на правосъдието до парламентарната комисия за превенция и противодействие на корупцията“, обясни зам.-председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Рая Назарян. Те са важни заради плащането по Плана за възстановяване. Ще има извънредно съвместно заседание на антикорупционната и на правната комисия, другия четвъртък би трябвало да приемем правилата, а в петък те да бъдат гласувани в пленарната зала“, добави Назарян.