Атанас Илков: Технически вече се работи за пълноправното членство на България

Атанас Илков: Технически вече се работи за пълноправното членство на България

Днес имаме уникалната възможност да се поздравим с огромния напредък и сериозната крачка, която направихме, заяви служебният вътрешен министър Атанас Илков, цитиран от Нова телевизия. Той участва в среща с колегите си от Австрия, Румъния и Унгария, които обсъждат в Будапеща пълноправното ни членство в Шенген.

Унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер обяви, че има шанс страната ни да се присъедини към Шенген от 1 януари 2025 г.

"Показахме напредъка на България в сигурността, усилията и държавността, а именно - намаляването на миграционния натиск със 70% и инвестициите по българо-турската граница", посочи Илков. По думите му следваща стъпка ще е повишаване на административния капацитет на гранична полиция с над 1000 новообучени служители, които ще стъпят на българо-турската граница.

"Технически вече се работи по решението за пълноправното членство на България и Румъния. През тези 6 месеца ще изследваме средата за сигурност с контрол, който практикуват колегите от Австрия и Германия. Ако настъпи промяна, ще вземем допълнителни мерки в сферата на сигурността", изтъкна Атанас Илков.

България, Румъния, Унгария и Австрия излязоха днес с обща декларация във връзка с пълноправното приемане през януари на двете балкански държави в Шенгенското пространство.

Декларацията беше разпространена от пресслужбата на унгарското председателство на ЕС.

От документа става ясно, че проверките по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България остават за първоначален период от най-малко шест месеца.
В декларацията се казва, че Унгария, Румъния, България и Австрия са се споразумели за следното:

- да продължат съвместните си начинания за борба с незаконната миграция към Европа и към техните територии;

- да продължат общите си действия за борба с нарушаващата правилата миграция в съответствие с общата декларация на Австрия, Румъния и България от 29 декември 2023 г.;

- да направят всичко по силите си за предотвратяване на нелегалното еднопосочно преминаване на мигранти през техните територии и да осъществяват гладко процесите по връщане и прехвърляне по силата на съответните споразумения;

- да смекчат ефекта от потенциалната промяна на миграционните модели, който може да се възникне като непосредствена последица от отсъствието на вътрешни граници в Европейския съюз, да продължат да упражняват граничен контрол вътре в границите на ЕС с въвеждането на гранични проверки в съответствие с чл. 25а, ал. 4 и ал. 5 на Шенгенския граничен кодекс по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период от най-малко шест месеца. Целта е да се предотврати всяка сериозна заплаха за държавната политика и за вътрешната сигурност;

- в духа на солидарност продължават да подкрепят България в защитата на външните сухопътни граници на ЕС с Турция с разполагането на международен полицейски контингент от 100 гранични служители (15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния).

В заключението на днешната обща декларация се казва, че страните са се споразумели до края на тази година да започнат необходимите стъпки за приемането на официалното решение на Съвета на ЕС за определянето на дата за отмяната на проверките по вътрешните граници в ЕС с България и Румъния и по границата между двете страни.

Image