Снимка: БГНЕС
Как ще изглеждат границите ни, когато влезем в Шенген - това коментира директорът на Граничната полиция Антон Златанов пред БНТ.
"На 12-ти декември към обяд ще можем официално да кажем, че влизаме в Шенген".
Антон Златанов каза, че е оптимист. Много хора не са вярвали, че това ще се случи, допълни той.
"Нашите чуждестранни партньори като че ли го видяха преди нашето общество, медии, ръководители".
На мнение е, че всичко по пътя на България към Шенген ще бъде наред, но уточни, че не е коректно да коментира преди това да стане факт.
"В нашата власт е да поддържаме тези резултати и да спазваме обещанията, които сме дали, тази граница да бъде сигурна".
Комплексни мерки бяха предприети по стъпките към Шенген, заяви директорът на Гранична полиция. Не само от нас, но и от цялата държава, допълни той.
"Първо затегнахме много охраната ни по граничната ни линия. Винаги ще има кой да премине, но ние го направихме достатъчно трудно. 70% по-трудно".
Разбихме изключително много канали на трафиканти, каза Златанов. 12 са големите мрежи разбити до момента. Усвоихме успешно парите от Европа, с които бяха закупени 360 високопроходими автомобили.
"Т.е. до миналата година за нас беше изключително трудно да патрулираме там по границата, защото нямахме достатъчно коли".
Много по-мобилни сме и затова има и по-добри резултати.
"През последната година направихме едно почти чудо - тези 100 километра, които нямаха видеонаблюдение. Вече имаме договор и започнаха строителните дейности. В следващите четири години то ще бъде завършено изцяло. Така, че всичките ни 271 километра ще бъдат успешно запълнени с видеонаблюдение".
Успехът от потенциалното влизане на страната ни в Шенген е "на всички", категоричен беше Антон Златанов.
"Това, което беше пробивът и което отвори вратите за политическите преговори, беше голямата мигрантска вълна към Европа по Балканския маршрут. Трябваше да се вземат бързи мерки".
Преизпълнихме 20-те процента с доста повече. 46% са по-малко тези, които са успели "да ни заобиколят".
По-рано днес стана ясно, че Главна дирекция "Гранична полиция" започва цялостна реорганизация на дейността си по границите с Румъния и Гърция във връзка с предстоящото влизане в Шенгенското пространство.
Това стана ясно по време на брифинг в Министерството на вътрешните работи, на който директорът на институцията Антон Златанов представи планираните промени.
"Започваме реорганизация на нашата дейност. Няма да допуснем в никакъв случай двете вътрешни граници с Румъния и Гърция да бъдат безконтролни. Точно обратното, ще сменим организацията на работа", заяви Златанов.
Специфични мерки по двете граници
На границата с Гърция ще бъдат въведени компенсиращи мерки в граничната зона, насочени към противодействие на нелегалната миграция, трафика на наркотици и контрабандата на забранени стоки.
По отношение на румънската граница, през първите шест месеца ще продължи граничният контрол на контролно-пропускателните пунктове, но с променен интензитет. "Ще бъдат проверявани само рисковите превозни средства и граждани, за да продължим да пазим границите и да сме добри партньори в противодействието на трансграничната престъпност", поясни директорът на "Гранична полиция".
Запазване на инфраструктурата и обмен на опит
Сградите на граничните пунктове ще бъдат запазени, като това решение е взето предвид опита на западноевропейските държави, които са срещнали затруднения при възстановяване на контрола поради премахната инфраструктура.
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков съобщи за предстоящо обучение на български служители при техните колеги от Австрия и Унгария през следващия месец. Целта е усвояване на добри практики при извършване на проверки на вътрешните граници в Европейския съюз.
Преразпределение на човешките ресурси
Антон Златанов увери, че реорганизацията няма да доведе до съкращения на служители. "Сега ние трябва да удвоим, утроим капацитета на нашата дейност. Част от нашите служители, които до момента са работили на граничните пунктове, ще получат изменения и нови функции и ще работят под формата на извършване на полицейски проверки в граничната зона", обясни той.