ТикТок за съжаление ще бъде принуден да спре дейността си в САЩ на 19 януари освен ако правителството на Джо Байдън не спре закона, който забранява платформата в САЩ, съобщи популярното приложение в Х.
ТикТок се бори от месеци срещу този закон, приет от Конгреса през март в името на националната сигурност, а Върховният съд на САЩ отказа вчера да го спре. С това предопредели съдбата на социалната мрежа в страната, ако правителството не се намеси в последния момент.
„Не може да има съмнение, че за повече от 170 милиона американци ТикТок предлага важно средство за изразяване, взаимодействие и принадлежност към една общност“, заявиха единодушно деветимата съдии от Върховния съд, цитирани от БТА.„Конгресът обаче е установил, че отчуждаването му е било необходимо, за да се отговори на неговите добре обосновани опасения за националната сигурност“, отбелязаха те.
Решението на най-висшия американски съд дойде малко повече от 36 часа преди крайния срок, наложен от Конгреса на китайската компания майка на ТикТок - „БайтДенс“ (ByteDance), да продаде дъщерното си дружество.
Законът теоретично изисква от доставчиците на интернет услуги и магазините за приложения да блокират изтеглянето и актуализирането на ТикТок от полунощ тази вечер. Белият дом смята, че „прилагането на закона (трябва) да бъде възложено на следващото правителство, което ще встъпи в длъжност в понеделник“, се казва в изявление на говорителката Карин Жан-Пиер.Министерството на правосъдието на САЩ посочи, че прилагането на закона ще отнеме време, което поставя въпроса за ефекта му в краткосрочен план.
„Направените днес от Белия дом и Министерството на правосъдието изявления не предоставиха необходимата яснота и увереност на доставчиците на услуги, които са неразделна част от поддържането на достъпността на ТикТок за повече от 170 милиона американци“, заявиха от популярното приложение, преди да предупредят, че поради това ТикТок почти сигурно ще бъде принуден да спре дейността си в САЩ от утре.Избраният за американски президент Доналд Тръмп неколкократно е заявявал, че подкрепя запазването на приложението в САЩ, и дори се е обръщал към Върховния съд с молба в този смисъл, но без резултат, посочва АФП.