Брюксел обвързва по-тясно еврофондовете с върховенството на закона

Брюксел обвързва по-тясно еврофондовете с върховенството на закона

Европейската комисия планира значително затягане на правилата за отпускане на еврофондове, като ще свърже изплащането на милиарди евро с придържането към демократични стандарти и върховенството на закона. Това става ясно от проект за бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г., цитиран от "Политико".

Новият бюджетен план, който ще бъде представен следващата сряда, ще разшири обхвата на т.нар. "условност" - механизъм, който позволява на Брюксел да спира финансиране за държави, които нарушават принципите на правовата държава. Досега това се прилагаше само за част от общия бюджет от 1,2 трилиона евро, но новият проект предвижда създаването на унифицирана система за всички фондове.

Основната цел е да се спре практиката, при която националните правителства заобикалят условията, като прехвърлят инвестиции между различни програми. Мярката е насочена най-вече към Унгария, която вече е санкционирана с временно блокиране на 18 милиарда евро заради подкопаване на съдебната независимост и медийната свобода. Будапеща определи новите правила като средство за "политически натиск".

Решението на Комисията идва в момент на вътрешнополитическa слабост за унгарския премиер Виктор Орбан, който изостава в социологическите проучвания спрямо проевропейския си съперник Петер Магяр. Според дипломати от ЕС Комисията се надява, че при евентуална смяна на властта в Будапеща новото ръководство ще възстанови отношенията с Брюксел и ще отпуши еврофондовете чрез нужните реформи.

Бюджетният план предвижда и така наречената "умна условност" - механизъм, при който финансирането може да бъде насочено директно към университети, НПО или местни власти, заобикаляйки централното правителство. Либералната група Renew в Европейския парламент настоява тази практика да бъде утвърдена като норма.

"Няма пари от ЕС за автократи, но ще има подкрепа за гражданското общество", заяви Валери Айер, председател на Renew.

Окончателното решение обаче ще отнеме време - преговорите между страните членки се очаква да продължат до 2027 г. В същото време еврокомисарите ще търсят консенсус по спорните въпроси още този уикенд на извънредни срещи.

Image