БФС публикува така дългоочакваната Наредба за първенствата и турнирите сезон 2025/26, видя „Тема Спорт“. За нея се говори цяла пролет. Защото клубовете настояваха да могат да ползват неограничен брой чужденци, а от своя страна президентът на централата Георги Иванов-Гонзо се застъпи за родното и реши да направи протекционистко правило „4+1“. Според предложението тимовете трябва да пуснат четирима българи в стартовия състав, а поне един на пейката. А ако не го спазват, да платят глоба в размер на 400 хиляди лева. Предстои да видим дали то ще даде резултат и ще доведе до израстване на родните играчи, които след това да формират и силен национален отбор.
По-детайлен поглед в наредбата показва, че тимовете вече ще могат да използват заедно на терена не 5, а цели 7 чужденци извън европейския съюз. Но с важното уточнение, че за целта клубовете трябва да са уведомили БФС седмица преди старта на първенството, което започва на 18 юли – тоест на 11 юли. И за да могат да го правят, за 6-ия и/или 7-ия такъв играч, ще трябва да платят по 40 бона за всеки.
Иначе правилникът гласи, че всеки клуб може да картотекира до 20 футболисти, които не подлежат на определено изискване (б.а. – може 20 играчи извън ЕС), както и неограничен брой играчи, родени след 01.01.2004 г. (под 21 години). Всеки клуб от Първа лига трябва да има 16 състезатели с професионални договори.
А от БФС обявиха, че клубовете, които не желаят да ползват 4 родни играчи, няма да олекват с фиксирани 400 хиляди лева. Вместо това „таксата“ ще бъде в размера на солидарните плащания от УЕФА. „ФК, който не желае да спазва указаното в началото на спортно-състезателната година, уведомява писмено и декларативно администриращия орган, с което се задължава да заплати такса в размер, равна на сумата от солидарното плащане от УЕФА, която се полага на един клуб от Първа лига за сезон 2025/2026 в срок до 30/06/2026г. На ФК, който не спази условието в хода на първенството, се присъжда служебна загуба 3:0 в конкретната среща“, гласи наредбата.
Тази пролет отборите от Първа лига (б.а. – без Лудогорец, който участва в групите на ЛЕ), получиха по 201 656 евро. Очаква се тази сума да е по-висока за стартиращата кампания.
КАК СЕ КАТЕГОРИЗИРАТ ФУТБОЛИСТИТЕ:
„СЪСТЕЗАТЕЛИ ОТ ДЪРЖАВИ ИЗВЪН ЕС“ – това са състезатели, които не са граждани на държави, членки на Европейски съюз, на страните по Споразумението за Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария;
„ФУТБОЛИСТ, ТРЕНИРАН В КЛУБ“ е състезател, който в периода между навършване на 15 години (или началото на сезона, през който навършва 15) и 21 години (или края на сезона, през който навършва 21), независимо от неговата националност и възраст, е бил регистриран в настоящия си клуб за период – от три пълни сезона (т.е. период, започващ с първия официален мач от съответното национално първенство и завършващ с последния официален мач от това първенство) или 36 месеца.
„ФУТБОЛИСТ ТРЕНИРАН ВЪВ ФК ЧЛЕНОВЕ НА БФС“ е състезател, който в периода между навършване на 15 години (или началото на сезона, през който навършва 15) и 21 години (или края на сезона, през който навършва 21), независимо от неговата националност и възраст, е бил регистриран в БФС за период – от три пълни сезона (т.е. период, започващ с първия официален мач от съответното национално първенство и завършващ с последния официален мач от това първенство) или 36 месеца.