Семинар за смекчаване на климатичните изменения в регион Пловдив се проведе в Община Марица

В сградата на Община Марица се проведе семинар „Оценка на състоянието и използването на природосъобразни решения за смекчаване на климатичните изменения в регион Пловдив“ по проект ARCADIA на Аграрен университет – Пловдив. Инициативата е насочена към подобряване на устойчивостта на регионите в Европа към климатичните промени чрез засилено внедряване на природосъобразни решения.

Заместник кметът по социални политики, младежки дейности, култура и спорт на община Марица Николай Стаматов откри събитието и очерта важността на управлението на водните ресурси и отбеляза, че селското стопанство в Община „Марица” е структуроопределящ сектор в общинската икономика. Той заяви, че в лицето на ръководството на община Марица Аграрният университет имат подкрепа за осъществяване на дейности по проекта.

Председателят на Общински съвет „Марица“ Виолета Христодулова отбеляза, че големият размер на земеделските територии, високата ценност на земеделските земи, в съчетание с благоприятните агроклиматични условия и с реалните възможности за напояване, е предпоставка за развитие на интензивни селскостопански производства. Това от своя страна поставя въпроса за осигуряване на вода за напояване, управление на водните ресурси в контекста на променящите се климатични условия.

Проф. Владислав Попов, координатор по проект, представи презентация с която запозна участниците с целите, компонентите и очакваните резултати от проект ARCADIA.

Проект ARCADIA е амбициозна инициатива насочена към подобряване на устойчивостта на климата чрез засилено внедряване на природосъобразни решения в региони на континентална Европа, в рамките на 54-месечен проект, подкрепен от Европейската комисия, обединяващ 43 партньори от 9 държави.

Представени бяха водещи природосъобразни решения за адаптиране към климата в Европа – ARCADIA.

Акцент беше поставен на възможностите за подпомагане на общностите, публичните администрации във връзка с това „какво представляват приросъбразните решения и как може да ги прилагаме“ .

Обсъдени бяха конкретни проблеми поставени от присъстващите земеделски производители, като липса на вода за напояване, което води до риск от невъзможност за отглеждане на традиционни култури (ориз, зеленчукови култури и др.) изискващи напояване. Очертани бяха последствията от това, а именно загуба на биоразнообразие в земеделските площи и влажните зони.

Акцент беше поставен и върху това, какво е виждането на местната власт и компетентните органи върху поставените проблеми и намирането на решения.

Обсъждани бяха действащите в момента подходи и модели за справяне с очертаните проблеми, а именно: засушавания, липса на вода за напояване, недобро състояние (ниско ниво на водата в язовирите). Ролята на местната власт, държавните институции, бизнеса и НПО за справяне с климатичните промени в контекста на очертаните проблеми.

В тази връзка представителите на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район"

представиха основните насоки от Плана за управление на риска от наводнения. Изразиха готовност на подпомогнат с експертиза екипа на проект ARCADIA. РИОСВ – Пловдив също изразиха готовност и подкрепа за подпомагане с данни и експертиза дейностите по проекта.

Със заинтересованите страни бяха обсъдени и попълнени „Оценъчни карти за прилагане на природосъобразни решения в област Пловдив“, където се очертаха още веднъж проблемите както на местно, така и на регионално ниво. Процесът на приспособяване към настоящите или очакваните климатични въздействия за намаляване на вредите или използване на възможностите за адаптация. Ролята на природосъобразните решения за опазването на биологичното разнообразие и подпомагането предоставянето на различни екосистемни услуги.

Проф. Попов благодари от името на екипа на проект ARCADIA от страна на АУ – Пловдив за участието на заинтересованите страни с кръглата маса и изрази надежда за ползотворно сътрудничество в бъдеще.

На събитието присъстваха председателят на Общински съвет „Марица“ Виолета Христодулова, заместник кметът по социални политики, младежки дейности, култура и спорт Николай Стаматов, проф. Владислав Попов; доц. Екатерина Вълчева; доц. Татяна Билева; доц. Дафинка Иванова и ас. Дафинка Грозданова от АУ – Пловдив, представители на БДИБР Пловдив, РИОСВ – Пловдив, Зелени Балкани, Сдружение „Природен парк Сакар“, кметове, общински съветници и земеделци от Община Марица.

Image