Правителството одобри близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация на седем от най-значимите археологически обекти в България сред които е тракийското селище при село Васил Левски, община Карово, съобщи радио Пловдив. Директорът на Регионалния архиологически музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов съобщи, че отпуснатите средства са в размер на 200 хиляди лева.
Той припомни, че обикновенно средствата са осигурявани до сега от Министресвото на културата чрез проектни предложения от музеите като най-голямата сума за одобрен проект е била до 80 хиляди. Това е регламент, който касае всички археологически обекти, включително и обекта край с. Васил Левски т.н Златен град. По думите с това решение на правителството се финансират обекти с по-голяма музейна, научна и туристическа стойност
Сумата е доста като размер в сравнение с предишните години, когато финансирането беше в рамките на около 50-60 хиляди лева и то стигаше за един месец. Тази година на практика с тези средства, които се отпускат ние ще можем да работим поне 4-5 месеца. Въпросът е, че доста късно най-вероятно ще бъдат осигурени тези средства, тъй като сега трябва да се проведат различни процедури по отношение на договаряне, подписване, регламент на отчитане. И най-вероятно, поне така теоретично аз го виждам въпросът, че ние ще получим средствата някъде септември месец, в най-добрия случай, така че няма да имаме голям избор, ако има условия да се отчетем тази година - т.е тази година да реализираме проучванията с тези средства, ще трябва да се работи до започване на зиминя сезон, което няма да е повече от три месеца. Така че поне ще имаме тази възможност, независимо дали ще може да реалзираме цялата програма и дали ще се използва цялата сума, обясни доц. Кисьов.
Той допълни, че от месец и половина обекта вече се подготвя за същинската дейност с отпуснати целеви средства от община Карлово.
Освен че се пуска път, заграждаме обекта с ограда по границата на неговите трасета. Създаваме условия за една доста по-продъжителна работа, за едно цялостно проучване на обекта през следващите години Имаме готовност да започнем самите проучвания. Тази седмица ще приключим с инфраструктурните дейности, възложени от община Карлово с нейното финансире. И вече е въпрос на време кога ще получим финансирането за самото проучаване, за самите разкопки, за да могат да стартират те и да се наемат работници от село Васил Левски и околните села, допълни археологът.
Доц. Кисьов обясни, че се чака подписването на договор между музея и министерството, за да се регламентират условията на договора и как ще се получи сумата - на траншове или ще се преведе цялата сума. Според него ако сумата се получи по-късно има риск тя да не бъде усвоена изцяло и отново ще се договоря какво ще стане с остатъка, ако не се оползотвори цялата сума.
Той обясни, че по време на археологическото лято няма да се работи на други обекти в областта. Главно проучванията ще са в района на Пловдив и близката околност. Продължават проучванията на археолога Елена Божинова край Скутаре. Продължава наблюдението на строежа на ЖП линията от Централна гара в източна посока кото там също ще има екип. Работи се на Брезовско шосе като най-късно октомври, ноември ще се приключи с разкопките, допълни доц. Кисьов.
По думите му остава казуса с Коматевския възел, където вървят процедури за съгласуване на проекта на ВиК и утвърждаването му от НИНКН, но това ще продължи по-дълго и най-вероятно дейностите там ще бъдат догодина.