Септември 25, 2018

Хърватия победи Англия с 2:1 и е на исторически финал на Мондиал 2018!/видео/

11 Юли 2018 23:41

Хърватия победи Англия и ще спори с Франция за световната футболна титла! На митичния "Лужники", "шахматистите" надиграха Трите лъва в драма за историята.

В редовното време битката приключи без победител - при резултат 1:1, но попадение на Манджукич във второто продължние на двубоя класира "шахматистите" за последния мач от надпреварата.

Трипиър откри резултата още в 5-ата минута, но през второто полувреме Перишич върна тима си в срещата, преди Манджукич да сложи точка на спора.

Първото полувреме стартира по безкрайно неприятен начин за хърватите, като още в 5-ата минута, след чудесно изпълнение на свободен удар, Киърън Трипиър разстреля Субашич за 1:0. Футболистите на Далич изглеждаха стъписани от развоя на събитията, като им бяха необходими десетина минути, в които да се опомнят и да реогранизират редиците си.

В края на полувремето "ватрените" се раздвижиха и Ребич неколкократно притесни бранителите на съперника. В самия край на полувремето Пикфорд сбърка с паса след поредната върната към него топка. Ракитич получи в наказателното поле, но се забави, след което Уокър се намеси добре и изчисти.
В добавеното време на първата част Хърватия получи възможност да изпълни свободен удар. Модрич центрира, а Ловрен падна в наказателното поле, претендирайки, че е бил задържан от Магуайър. Задържане като че ли наистина имаше, но сигнал от Джунейт Чакър не последва. Ситуацията бе разгледана от ВАР, но решението не бе променено.

Второто полувреме започна с повече владеене на топката от страна на Хърватия, но това не носеше опасности пред Пикфорд. В 58-ата минута Трипър центрира по перфектен начин от въздуха, топката отиваше към Кейн, който бе напът да засече с глава, но Ловрен с последния момент изчисти.
В 64-ата минута Стърлинг проби отдясно, но при опита си да финтира Вида падна. Англичаните имаха известни претенции за нарушение и контакт между краката на двамата имаше, но сигнал за нарушение не последва.
Две минути след това хърватите стигнаха до може би най-чистото си положение от началото на двубоя. Джон Стоунс не успя да изчисти добре едно центриране и топката стигна до Перишич, който стреля силно от 20-ина метра, но Кайл Уокър блокира самопожертвувателно.
В 68-ата минута Хърватия изравни резултата. Върсалко центрира отдясно, а Перишич излезе зад гърба на Трипиър и засече с крак, изпреварвайки Уокър, който се опита да изчисти с глава. Бранителите на Англия претендираха за високо вдигнат крак и нарушение. Такова обаче не бе отсъдено.
Само четири минути след това хърватите можеха да постигнат пълен обрат. Недоразумение между Пикфорд и Стоунс даде шанс на Перишич да стреля, но за късмет на Англия топката срещна дясната греда.
Натискът на Хърватия в тези минути бе сериозен. В 78-ата минута обаче Лингард получи добър пас от Кейн и стреля от малък ъгъл, но встрани от вратата. Саутгейт включи в игра Рашфорд на мястото на Стърлинг и това раздвижи играта на "трите лъва".
В 83-ата минута Манджукич пропусна добра възможност. Модрич го намери в наказателното поле. Нападателят овладя на гърди, но ударът у бе избит от Пикфорд.
Минута по-късно стражът на Англия отново бе поставен под напрежение. Той излезе да боксира едно дълбоко центриране, след което топката стигна до Перишич, който се опита да го прехвърли, но ударът му прехвърли и вратата. Натискът на хърватите продължи и на няколко пъти състезателите на Далич оставаха на крачка от отбелязване на ново попадение.
В добавеното време Кейн засече с глава центриране от Трипиър от фаул, но ударът му мина встрани.

Така в трети пореден мач Хърватия стигна до продължения.

Всичко бе решено от гол на Манджукич във второто продължение на мача, разписвайки се от близка дистанция.