E-mail за връзка: plovdivskinovini@gmail.com

Alfa
Петък, 13 Октомври 2017 12:55

Пак трилър с Надал, пак загуба за Григор

Финал преди финал и трилър. Така може да бъде описан накратко днешният двубой между Григор Димитров и Рафаел Надал в спор за място на 1/2 на Мастърса в Шанхай. За съжаление на родния запалянко след повече от 2 часа здрава битка победител отново излезе Надал, който отново остана малко по-концентриран във важните точки, които го правят носител на 16 титли от Големия шлем. Не, че Григор не се бори като лъв, но за пореден път в онези малки моменти нашето момче сякаш губи концентрация и подарява точка или две, а когато отсреща е Надал, това е почти сигурно пряк път към загубата.  Поставеният под №6 българин отстъпи 4:6, 7:6 (4), 3:6 в много качествен и равностоен мач и не успя да си "върне" на Матадора за загубата от 1/2 в Пекин миналата седмица.

Григор първи имаше началния удар в мача и взе на 15 откриващото си подаване. Надал взе доста по-трудно първия си сервис-гейм, след като Димитров направи няколко много добри ретура и при 30:40 имаше брейкпойнт. Гигор обаче не успя да се справи с втория сервис на испанеца при точката за пробив и се стигна до равенство, след което лидерът в световната ранглиста измъкна гейма. Димитров взе на 15 и второто си подаване в срещата, като спечели страхотна точка за 30:15, при която и двамата тенисисти демонстрираха уменията и бързината си, но българинът надделя с чудесно отиграване на мрежата. В следващите минути и двамата бяха много сигурни, когато притежаваха началния удар. При 3:3 Димитров трябваше да се измъква от 15:30, но не трепна и с три блестящи точки (едната спечели с ас) взе най-трудното си подаване от началото на двубоя, повеждайки с 4:3. Качеството на тениса и на двамата бе много високо, но Надал се разигра и започна да прави невероятни удари. Тук Григор се огъна и то във възможно най-неподходящия момента - 9-я гейм.  Димитров бе притиснат до стената при 0:40 в осмия гейм. Българинът първоначално се измъкна, стигайки до 40:40, но Рафа продължаваше да показва страхотен тенис и успя да реализира първия пробив в мача, което се оказа и скрит сетбол, тъй като после на свой ред Надал, макар и леки трудности затвори сета със 6:4.

Втората част се движеше изключително равностойно и във вихрено темпо. 5-я гейм за малко да коства сета на българина, но той успя да се измъкне. Надал продължаваше да играе много силно и не даваше шансове на Димитров в геймовете, в които сервираше, но и българинът бе стабилен и не се огъваше. При 4:4 хасковлията спечели най-лесното си подаване от много време насам, повеждайки с 5:4 след гейм на нула. При 5:5 Димитров се измъкна по блестящ начин от 15:30 и си осигури минимум тайбрек във втория сет. Така съвсем логично тайбрекът щеше да реши кой ще е победител в сета.

Грешка от бекхенд на хасковлията и безпощаден Надал и много скоро Матадора поведе с 3:0. От този момента нататък обаче имаше един тенисист на корта и това бе първата ни ракета. Надал поведе с 4:2, но не взе нито точка до края на тайбрека. Българинът първо върна мини-пробива веднага след смяната на полетата - 3:4. След това с две отлични точки на свой сервис Григор поведе с 5:4, а после ръката на Рафа трепна и това донесе два поредни сетбола на Димитров при 6:4. Още първият бе реализиран и това означаваше трети сет.

В началото на решаващата трета част нивото на игра и на двамата продължаваше да бъде високо. Димитров спечели убедително първото си подаване в сета, но не съумяваше да затрудни противника си в геймовете, в които с началния удар разполагаше Рафа. Второто подаване на Димитров в третата част трябваше да мине през дюс, но българинът играеше много уверено и изравни за 2:2, за да дойде 5-я гейм, който всъщност спечели и мача на Надал. Страхотен Григор буквално връщаше всичко, което изстрелваше ракетата на Надал. Най-накрая Григор се пребори за точка за пробив. Но тук някъде Надал даде най-доброто, на което е способен, а и съпротивата на Григор не помогна. Рафа се измъкна от тежката ситуация, тъй като бе видно, че краката му натежават, сервисът започна да го предава. Това явно подейства стресиращо на Григор, който изигра изключително слаб гейм на свой сервис, гарниран с две двойни грешки, куп форхенди в аут. Като опитен боец Надал усети своя миг и успя да измъкне гейма. От тук вече бе ясно, че и това няма да е мача на Григор. Нещата бързо станаха 5:2 за Надал. Григор все пак си даде последен шанс, печелейки своето подаване и оставяйки Надал сам да си извоюва победата. При 5:3 и 0:15 и Господ явно не пожела да помогне, тъй като милиметри лишиха Григор от повеждане с 0:30, а вместо това 15:15. Това явно прекърши окончателно съпротивата на Димитров, който гледаше невярващо към небето. Надал се окопити и затвори мача и се класира на 1/2-финалите, където ще играе с поставения под №4 хърватин Марин Чилич. Финалситът на тазгодишния “Уимбълдън” надигра с 6:3, 6:4 испанеца Алберт Рамос по-рано днес на 1/4-финалите.