Това, което се случва е прецедент, но той си има предистория. Свидетели сме на много ожесточена политическа борба, която не се спира пред нищо. Ние сме жертва на етапа на обществото, в което сме. Съдиите искат да са прецизни, но те започват да изпускат това, енергията на Прехода – битката за демокрацията, битката за основни права и най-вече запазването на баланса между институциите. Това заяви адвокат и изпълнителен директор на фондация "Програма Достъп до информация" Александър Кашъмов в предаването „Лице в лице” по БТВ, цитиран от novini.bg.
Съдът много прецизно си свърши работата. Всички съдии в този наказателен състав са с голям стаж, с логично кариерно израстване, като двама от тях имат чудовищно търпение да слушат в зала всякакво празнословие. Такова дело не е изключително, но моментът, в който се развиват събитията го правят такова. То по начало е политическо, но се развива по правилата на НК, коментира адвокат Людмил Рангелов.
От гледна точка на масовото присъствие в съдебна зала, това не е комфортно за адвокатите. Тези хора не разбират как тече една процедура. Това компрометира авторитета на адвоката, който пледира, за да извлече максималната полза за своя клиент, отбеляза той.
Публичността на процеса е изключително важна. Това е основно право по Чл. 6 от Европейската конвенция за правата на човека и е начинът, по който е възникнал съдебният процес в Древна Гърция и Рим. За мен, като адвокат е изключителен комфорт, защото знам, че не говоря пред празна зала. За мен важно обстоятелство е голямото желание на нашата прокуратура да покаже, че тук се борим с корупцията, което кой знае защо, се отразява единствено в преследване на политици и опозиционни лидери. Доказателствата бяха определени като рехави, основен свидетел оттегли показанията си и т.н. Това трябва да ни кара да гледаме по-внимателно на казуса, смята Александър Кашъмов.
Адвокат Рангелов разясни, че обясненията на едно лице като обвиняем нямат доказателствената тежест на тези на свидетел, защото обвиняемият не носи отговорност и във всеки момент може да ги промени. Причината за отричането на показанията може да са две: това може да е стратегия на прокуратурата, за да не изглежда злепоставена от новите показания, може лицето, което се отказва от показанията да не е премислило в достатъчна степен в какво се забърква, защото обвинението ще бъде разследвано от КПКОНПИ и може да бъде подведено под отговорност.
Адвокат Кашъмов допълни, че усещането за човешките права и значимостта на тяхната зашита в едно демократично общество, трябва да продължи да съществува. "Това не е нещо, което сме загърбили, влизайки в ЕС. Аз имам усещането, че в публични институции, където работят хора с униформите на държавната власт, изчезва това усещане, започва да де демонстрира репресията на държавата и на заден план остава уважението към човешката личност и това е много сериозен проблем".